Bu site tamamen kendini tatmin amacıyla kurulmuştur. İçerik hoşuna gitmediyse kapı sağ üst köşede bilgine..
when you try your best but you don't succeed
when you get what you want but not what you need
when you feel so tired but you can't sleep
stuck in reverse
banner
 

Pagerank Algoritması

27.01.2014 21:13:00

PageRank Algoritmasına Basit Bir Örnek

Bu örnekte 4 web sitesini ele alalım: A, B, C, D siteleri… Tüm işlemleri bu 4 site üzerinde yapalım. Bu nedenle her bir sitenin başlangıçta 0,25 değerinde puan kazandırdığını varsayıyoruz.

Örneğimizde B, C ve D siteleri sadece A sitesine link veriyor. Her bir sitenin A sitesine kazandırdığı 0,25 değerindeki puanları topluyoruz. Bu durumda tüm puanlar, linklerin hepsini alan A sitesinde toplanmış oluyor.

PR(A)=PR(B)+PR(C)+PR(D)

Şimdiki örneğimizde B sitesinin A ve C sitelerine link verdiğini ve D sitesinin de diğer 3 siteye backlink verdiğini varsayalım. Bu nedenle backlink değeri bir sitedeki outlink sayısı arttıkça düşer. Dolayısıyla daha önceki örneğimizde 0,25 değerinde puan kazandıran B sitesi, şuan A sitesine 0,125 değerinde PR kazandırıyor. Çünkü B sitesinin 0,25 değerindeki puanı link verdiği A ve C siteleri arasında paylaştırılıyor. Her üç siteye link veren D sitesi ise 0,25 değerindeki puanı üç site arasında paylaştırıyor. Bu nedenle D sitesinin A sitesine kazandırdığı puan 0,083’dür.

En son verdiğimiz örneğe göre her bir sitenin kazandığı PR değerini aşağıdaki formül ile tahmin edebiliriz:

PR(A)=[PR(B):2]+[PR(C):1]+[PR(D):3]
PR(A)=0,125+0,25+0,083
PR(A)=0,458

PR(B)=[PR(D):3]
PR(B)=0,083

PR(C)=[PR(B):2]+[PR(D):3]
PR(C)=0,125+0,083
PR(C)=0,208

PR(D)=0

Örnekte görüldüğü gibi en çok puanı toplayan A sitesidir. D sitesi ise bu üç siteden hiç link almadığı için puan almamıştır. Ancak D sitesi örnekte yer almayan X sitelerinden edindiği 0,25 puanı A, B ve C siteleri arasında paylaştırmıştır. Buradan şunu anlıyoruz ki iki sitenin backlink sayısı aynı bile olsa PR değeri, backlink veren sitelerin kazandırdığı puana göre belirlenmektedir.

PR değeri aynı olan iki site varsayın: A ve B. Sizin siteniz de C olsun. A ve B siteleri için standart PR puanının 0,25 olduğunu varsayalım. A sitesi sadece C sitesine backlink versin. B sitesi ise hem C sitesine hem de D, E, F, G sitelerine backlink versin. Bu durumda sizin sitenize en çok puan kazandıran site sadece sizin sitenize backlink veren A sitesidir. A sitesi C sitesine 0,25 kazandırırken; B sitesi 0,25 değerindeki puanı C, D, E, F ve G siteleri arasında paylaştırdığı için sizin siteniz olan C’ye 0,05 puan kazandırır.

Netice itibariyle bazen bir siteden alacağınız puan onlarca siteden aldığınız puandan daha fazla olabiliyor.

Gösterim : 2598
Aşağıdaki formu kullanarak yorum yazabilirsiniz
Bu sitede istatistiki amaçlar için çerezler kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz.